OYAMA-LASK.PL

Rankingi

TOP 10 najpopularniejszych sztuk walk

Popularność sztuk walki w Polsce bezustannie rośnie. Wpływ na to niewątpliwie mają medialne gale takie jak chociażby KSW czy w ostatnim czasie – gala freak fightów – FameMMA.

Lubimy nie tylko oglądać walki, ale także coraz częściej decydujemy się na udział w treningach. Rzecz jasna, w głównej mierze decydują się na to mężczyźni. Nie mniej jednak, w sekcjach żeńskich – również zauważyć można tendencję wzrostową jeśli chodzi o frekwencję na zajeciach.

TOP 10 najpopularniejszych sztuk walk w Polsce
W związku z rosnącym zainteresowaniem sztuk walk w Polsce, postanowiliśmy sporządzić ranking 10 sztuk walk, które cieszą się największą popularnością.

 1. Krav Maga
  W Polsce Krav Maga pojawiła się niedawno, ale praktycznie „z miejsca” zyskała tysiące zwolenników. Ta technika, która różni się od innych sztuk walki tym, iż nie stanowi ani stylu bycia, ani stylu życia. Jest systemem, który opracowano dla izrealskich sił specjalnych. Walcząc, naszym celem jest jedno – możliwie szybkie unieszkodliwienie przeciwnika.
 2. Karate
  O karate słyszał niemal każdy. Klubów karate w Polsce jest co najmniej kilkaset, co niewątpliwie wynika ze sporego zainteresowania tą sztuką walki. Co ciekawe, ta sztuka walki to całkowite przeciwieństwo Krav Magi. Celem osoby walczącej jest maksymalna ochrona przed ciosami innych. Karate stanowi styl życia i filozofię. Jest dyscypliną sportową (oceniane są układy typu kata).
 3. Capoeira
  Choć wydawać by się mogło, że najpopularniejsze sztuki walki wywodzą się z dalekiego wschodu, to Capoira stanowi świetne zaprzeczenie tej tezy. Ta sztuka walki, która pierwotnie stanowiła rytualny taniec wojowników jest oparta na elementach tańcach. Wywodzi się od niewolników, którzy tańcząc pragnęli zatuszować fakt, iż tak naprawdę szykują się do walki.
 4. Boks
  Kolejna, niezwykle popularna sztuka walki, która nie wywodzi się z dalekiego wschodu. Boksu nie trzeba nikomu przedstawiać. To formuła, którą zapoczątkowali Brytyjczycy. Dzisiaj, dyscyplina ta jest niezwykle popularna, a zawodowy boks jest niezwykle dochodowy.
 5. Aikido
  Aikido to niezwykle popularna technika, której celem jest synchronizacja oddechu z ruchem. Celem aikido jest zwiększenie odwagi. Zawodnik ma na zadaniu przekierować całą moc przeciwnika w inne miejsce i za wszelką cenę unikać jakiegokolwiek kontaktu fizycznego.
 6. Ju-jutsu
  Co do tego, że Ju-jutsu to jedna z popularniejszych sztuk walki – nie ma żadnych wątpliwości. Niezwykle popularna technika wśród zawodników MMA. Główną myślą przewodnią tej sztuki walki jest „minimum wysiłku, maksimum skuteczności”, co w wolnym przełożeniu oznacza, że aby pokonać przeciwnika musimy go uśpić, by następnie zadać decydujące ciosy.
 7. Judo
  Judo, a właściwie „szlachetna droga” to technika walki, która bazuje na wszelkiego rodzaju rzutach i chwytach. Pierwotnie jej celem było doskonalenie samego siebie. Kładziono ogromny nacisk na to, by judo stało się czymś więcej niż sztuką walki. Dzisiaj judo to dyscyplina olimpijska.
 8. Kashima-shinryu
  Kashima-shinryu to tradycyjna, japońska sztuka walki, która ma wielu zwolenników także w Polsce. Podstawą tej sztuki walki jest pięć oddzielnych treningów na kumitach.
 9. Kenjutsu
  Sporą liczbę zwolenników ma również Kenjutsu – technika władania mieczem. I choć dla wielu – może nie pasować do tego zestawienia, to w Japonii stawia się ją na równi z innymi sztukami walki.
 10. Ninjutsu
  Ninjutsu to nic innego jak sztuka walki wykorzystująca techniki maskowania się, niekonwencjonalnych działań zbrojnych oraz zwyczajnej „partyzantki”. W Polsce ma niewielu zwolenników, ale w Japonii jest niezwykle popularna.

Dla wielu osób, to zestawienie może być małym zaskoczeniem. Pragniemy jednak zauważyć, że ze względu na brak możliwości weryfikacji źródeł – ranking ma charakter subiektywny, a przedstawiona kolejność jest przypadkowa.

Warto jednak zauważyć, że dzięki Konfederacji Sztuk Walki (KSW) popularność sztuk walki w Polsce bezustannie rośnie. Nie tylko chętnie uczęszczamy na gale, ale także – coraz częściej – decydujemy się na zapisy do szkoły i udział w treningach.

Leave a Reply