OYAMA-LASK.PL

Sztuki Walki

Karate – więcej, niż sztuka walki!

Karate to zarówno sport, jak i sztuka walki. Wywodzi się z japońskiej Okinawy jest popularna dosłownie na całym świecie. Co ciekawe, mimo ogromu różnych stowarzyszeń i organizacji, jedyną uznawaną przez MKOL (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) jest WKF (World Kartate Fedaration).

Ewolucja Karate na przestrzenii lat
Podobnie jak wiele innych japońskich sztuk walki, Karate na przestrzenii lat ewoluowało. Nie wprowadzono radykalnych zmian, nie mniej jednak – od pierwotnej formy różni się znacznie.

Oryginalna sztuka walki (tzw. karate okinawskie) zakładała, że jest to sztuka realnej walki, a nie jedynie psychofizyczne doskonalenie się. Niestety, dzisiaj Karate bardziej przypomina formę medytacji, aniżeli faktyczną sztukę walki. Skąd ten wniosek?

Otóż, wszelkie zawody organizowane przez Światową Federację Karate nie opierają się na elementach samoobrony i walki, a po prostu samodoskonalenia się.

Trzy typy karate
Karate to sport i sztuka walki, którą można podzielić na trzy różne typy. Wyróżniamy:

  • Karate okinawskie – walka na śmierć i życie. To tradycyjna (klasyczna) odmiana Karate w której zawodnicy podejmują tylko walkę – nie realizują tzw. sparingów.
  • Karate jako samoobrona – większość stylów karate opiera się właśnie o samoobronę. Niestety, prowadzone dyskusje na temat ujednolicenia zasad nie doprowadzają do konsensusu.
  • Karate jako doskonalenie się – forma Karate w której celem jest psychofizyczny postęp jednostki. Nie ma w niej elementów samoobrony.

Jak trenować Karate? Typy treningów.
Karate to szczególna sztuka walki, której popularność jest naprawdę ogromna. Na całym świecie, regularny trening Karate podejmują dziesiątki milionów osób.

Wyróżniamy trzy typy treningów Karate, a mianowicie:

  • Kumite – forma walki. Najtrudniejszy trening Karate.
  • Kata – forma treningu oparta o sekwencje ruchów i naukę poruszania się.
  • Kihon – nauka podstaw karate.

Liczba osób trenujących w Polsce jest trudna do oszacowania. Nie mniej jednak – ilość osób podejmujących trening Karate stale rośnie. W niemal każdej szkole podstawowej w większych miastach oferowane są zajęcia polekcyjne.

Karate – style
W karate wyróżniamy 19 stylów, a mianowicie: Ashihara, Chitō-ryū, Enshin, Fudōkan, Gōjū-ryū, Gōsoku-ryū, Idōkan, Kyokushin, Matsubayashi-ryū, Oyama Karate, Seidō-juku, Shidōkan, Shitō-ryū, Shōrin-ryū, Shōtōkan, Kudo Daido Juku, Uechi-ryū, Wadō-ryū, Ryū-te.

Stopnie uczniowskie w karate
Karate to sztuka/sport walki w którym uczniom przyznawane są tzw. stopnie. O tym, jak zaawansowana jest dana jednostka świadczy kolor pasa.

O ile w przypadku karate okiniawskiego wyróżniano zaledwie trzy różne pasy, tj. biały (początkujący), brązowy (zaawansowany), czarny (mistrzowski) o tyle w przypadku nowoczesnych stylów karate wyróżnia się nawet po kilkanaście stopniów.

Na podstawie Kyukushin – jednego z najpopylarniejszych stylów Karate, korzysta się z następującego systemu ocen uczniowskich:

Powyżej 14 roku życiaPoniżej 14 roku życia
Początkujący – pas biały10.1 kyū pas pomarańczowy z jedną czerwoną belka
10 kyū pas pomarańczowy10.2 kyū pas pomarańczowy z dwiema czerwonymi belkami
9 kyū pas pomarańczowy z niebieską belką9.1 kyū pas pomarańczowy z jedną niebieską i czerwoną belką
8 kyū pas niebieski9.2 kyū pas pomarańczowy z jedną niebieską i dwiema czerwonymi belkami
7 kyū pas niebieski z żółtą belką8.1 kyū pas niebieski z jedną czerwoną belka
6 kyū pas żółty8.2 kyū pas niebieski z dwiema czerwonymi belkami
5 kyū pas żółty z zieloną belką7.1 kyū pas niebieski z jedną żółtą i czerwoną belką
4 kyū pas zielony7.2 kyū pas niebieski z jedną żółtą i dwiema czerwonymi belkami
3 kyū pas zielony z brązową belką6.1 kyū pas żółty z jedną czerwoną belka
2 kyū pas brązowy6.2 kyū pas żółty z dwiema czerwonymi belkami
1 kyū pas brązowy z czarną belką5.1 kyū pas żółty z jedną zieloną i czerwoną belka
5.2 kyū pas żółty z jedną zielona i dwiema czerwonymi belkami

Każdy styl walki ma swoje stopnie uczniowskie. Nie mniej jednak – za każdym razem zasada jest taka sama, a mianowicie – czarny pas, oznacza pas mistrzowski.

Leave a Reply